مفهوم سایت های وب ۲ از سال ۲۰۰۴ توسط تیم اوریلی و دیل داورتی Tim O’Reilly and Dale Dougherty در سال ۲۰۰۴ توسعه یافت. و بعد از آن داشتن بک لینک در اینگونه سایت ها مورد توجه متخصصین و وبمسران جهان قرار گرفت. ولی مفهوم وب ۲٫۰ و سایت های وب ۲٫۰ چیست؟

شاید تصور شود که اینگونه سایت ها، جدا از سایت هایی که تاکنون دیده ایم یا شنیده ایم باشد ولی باید گفت که سایت های وب ۲٫۰ به سایت هایی که گفته می شود که کاربران بجای اینکه تشویق به خواندن محتوای سایت کنند بیشتر به درج مطلب، فایل، رسانه و … در سایت تشویق می شوند.

برای درک بهتر سایت های وب ۲٫۰ مثال هایی از اینگونه سایت ها برای شما عزیزان می آورم که بیشتر با اینگونه سایت ها آشنا شوید. طبق تعریف سایت های وب ۲ بیشتر به سایت های شبکه های اجتماعی و رسانه های اجتماعی، سایت های به اشتراک گذاری فایل، نوشته، فیلم، صدا، محتوی و … گفته می شوند بنابر این می توان گفت که سایت های زیر نمونه های بارزی از سایت های وب ۲٫۰ هستند.

WEB 2.0 Sites

https://twitter.com
https://linkedin.com
https://facebook.com
https://blogfa.com
https://xing.com
https://wordpress.com
https://blogger.com
https://last.fm
https://livejournal.com
https://weebly.com
https://tumblr.com
https://wikidot.com
https://webs.com
https://squidoo.com
https://rediff.com
https://academia.edu
https://diigo.com
https://travelblog.org
https://blog.yahoo.com
https://twoday.net….

همچنین می توان سایت وب ۲٫۰ را اینگونه توصیف کرد که کلیه سایت هایی که کاربران را به ایجاد محتوا، فایل یا مدیا (شامل عکس، فیلم، فایل، …) وبلاگ، هاست … تشویق نمایند سایت وب ۲٫۰ خواهد بود.

از آنجائیکه سایت های وب ۲٫۰ دارای بازدید زیاد و صفحات ایندکس شده زیادی در موتورهای جستجوگر می باشند، بنابر این داشتن بک لینک در اینگونه سایت ها باعث ارتقاء در رتبه خواهد شد و بخاطر همین جزو سایت های محبوب از نظر متخصصین سئو می باشند.

بنابر این سایت های وب ۲ جدا از سایت هایی که میشناسیم نیستند. یک سایت که فروشنده هاستینگ است و شما را به ایجاد اکانت و درج پروفایل شخصی و خرید سرویس های سرور و هاست می کند نیز می تواند به عنوان یک سایت وب ۲ معرفی شود و یا سایت فیسبوک و یا بلاگفا. به طور کلی هر سایتی که برپایه کاربر بنا بهاده شده باشد سایت وب ۲ نامیده می شود.

همچنین بارزترین سایت های وب ۲ سایت هایی نظیر ویکیپدیا و سایت بلاگفا را می توان نام برد که هر دو کاربران را از همان ابتدا به درج محتوا در سایت تشویق می کنند.